Kulturystyka kobiet: kontrowersyjna moda lub sport zmieniający życie

0
132

Jedną z największych zmian w świecie kulturystyki jest rosnąca liczba kobiet uprawiających sport. Coraz więcej kobiet wybiera kulturystykę jako metodę poprawy swojego zdrowia, sprawności i siły, co nie dziwi, biorąc pod uwagę sukces tego sportu w osiąganiu tych celów.

Jedną z pionierek kobiecej kulturystyki była Lisa Lyon, która rozwinęła wiele popularnych do dziś tanecznych pozycji mięśniowych. Odszukała także różnych fotografów, którzy wykonali zdjęcia, które przedstawiały światu wyrzeźbione kobiece ciało. Oszałamiająca Rachel McLish, która zdobyła pierwszy w historii kobiecy tytuł olimpijski, ustanowiła wtedy standard, który wiele kulturystek wciąż próbuje osiągnąć. Udało jej się połączyć swój seksowny wygląd z mięśniami i tonem ciała, tworząc punkt odniesienia, do którego wielu ludzi wciąż dąży.

Jednak świat kulturystyki kobiet musiał pokonać stosunkowo kamienistą drogę, aby osiągnąć punkt względnej akceptacji, którym cieszy się dzisiaj. Kobiety nigdy nie budowały mięśni ze względów estetycznych, chociaż zawsze stosowały inne formy ćwiczeń, aby zachować sprawność i atrakcyjność. W każdym razie kulturystyka kobiet początkowo nie była szeroko rozpoznawana i krytykowana zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. W dzisiejszych czasach, podczas gdy kulturystyka kobieca nie jest tak popularna jak kulturystyka mężczyzn, jest o wiele bardziej akceptowaną formą fitness. Niezależnie od tego, czy chodzi tylko o dojrzewanie samego sportu, zmianę osobistych przekonań, czy zwiększenie równości płci, kulturystyka kobiet jest obecnie znacznie bardziej widoczna.

Najbardziej oczywistą zaletą kobiecej kulturystyki jest jej wpływ na zdrowie i kondycję. Jak napisano wcześniej, kulturystyka zapewnia bardzo skuteczny sposób kontrolowania wagi, zdrowia i kształtu ciała, którego wiele innych popularnych ćwiczeń i sportów po prostu nie może. To stwierdzenie obowiązuje niezależnie od tego, czy uczestnik jest mężczyzną czy kobietą. Wiele kobiet cierpi na deficyty siły, problemy z masą ciała i utratę sprawności fizycznej, szczególnie po porodzie, a kulturystyka to świetny sposób na radzenie sobie z tymi problemami. Niestety, wiele kobiet skupia się wyłącznie na ćwiczeniach aerobowych i nigdy nie wykonuje żadnej formy treningu siłowego, ponieważ powiedziano im, że podnoszenie ciężarów sprawi, że będą wyglądać jak mężczyzna, co oczywiście jest mitem.

Kobiety bardzo często próbują różnych programów dietetycznych, z których niektóre są skrajnie niezdrowe i wprowadzają w błąd. Tego typu diety mogą prowadzić do utraty ogólnego stanu zdrowia, masy kostnej i masy mięśniowej. Kulturystyka może pomóc uniknąć wszystkich tych problemów, ponieważ uczestnicy uczą się włączać ćwiczenia i dietę do swojego codziennego życia i rutyny, stosując dobrze opracowane i dobrze zrozumiane zasady naukowe, co ma oczywiste korzyści zdrowotne.

Wiele z tych treningów kulturystycznych, które można łatwo znaleźć w Internecie, jest tak samo przydatnych dla kobiet, jak dla mężczyzn. Chociaż celem może być zwiększenie napięcia mięśniowego, a nie ich rozmiaru, można to łatwo wyjaśnić, zmieniając zestawy, powtórzenia i ciężary używane podczas wykonywania ćwiczeń. Dlatego kobiety, które chcą uprawiać kulturystykę, powinny uczyć się zwykłych ćwiczeń wykonywanych na siłowni jak mężczyzna i włączać je do programu ćwiczeń, który wykorzystuje większą liczbę powtórzeń i mniejsze ciężary, aby osiągnąć cel zwiększonego napięcia ciała.