Zmień zdrowy styl życia - 6 niezbędnych kroków

0
137

Zmiana zdrowego stylu życia może być dużym wyzwaniem, nawet jeśli wcześniej próbowałeś dokonać takiej zmiany. Wielu z nas śmiertelników próbowało niezliczoną ilość razy dokonać tych pozornie prostych zmian w naszej codziennej lub cotygodniowej rutynie. Problem polega na tym, że większość z nas nie ma pojęcia, w co się pakujemy, kiedy podejmujemy te zobowiązania wobec siebie. W końcu, jak trudne może być spędzanie dodatkowych 30 minut dziennie na utrzymanie formy lub picie dodatkowych 20 uncji wody dziennie? Jesteś leniwy, czy po prostu brakuje ci siły woli?

Prawdopodobnie nie jest to jeden z powyższych. Nie można tego po prostu uznać za wadę postaci. Bardziej prawdopodobne jest to, że twój mózg nie działa tak, jak myślałeś. To nie jest złe. To tylko coś, o czym musisz wiedzieć. W końcu masz do czynienia z latami zachowań i nawyków. Osoba nie ma nadwagi, artretyzmu lub cukrzycy w ciągu jednej nocy. Być może nie powinieneś oczekiwać, że będziesz w stanie zmienić wszystko w ciągu dnia, tygodnia, a nawet miesiąca. Chociaż możesz wprowadzić te zmiany, zależy to od tego, jak dobrze wiesz, czy faktycznie podejmujesz niezbędne środki, aby je wprowadzić. Oto sześć ważnych kroków, aby dowiedzieć się więcej o tym, co sprawia, że ​​tykasz i jak możesz zmienić zdrowy styl życia.

1. Określ swoje priorytety i zobowiązania

Czy kiedykolwiek myślałeś, że twoje zachowanie i nawyki są determinowane przez twoje priorytety? Czy to nie ma sensu, że twoje zachowanie zmienia się również po zmianie priorytetów? Problem w tym scenariuszu polega na tym, że zmiana priorytetów jest znacznie trudniejsza niż zmiana zachowania, a próba zrobienia jednego bez drugiego rzadko kończy się powodzeniem. Jeśli skupimy się na zachowaniu bez ustalania priorytetów, zachowanie zawsze zostanie zresetowane.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to określić swoje priorytety. Tak naprawdę chodzi o sporządzenie listy rzeczy, które są dla ciebie ważne (np. Rodzina, praca, zdrowie itp.), A następnie uporządkowanie tych rzeczy według ważności. Zazwyczaj rzeczy, które spędzasz najwięcej czasu, są dla ciebie najważniejsze. Na przykład spędzaj więcej czasu na czytaniu powieści lub oglądaniu telewizji co tydzień niż na ćwiczeniach lub przygotowywaniu zdrowych posiłków. W pewnym momencie większość z nas prawdopodobnie powiedziała: „Po prostu nie mam czasu na ćwiczenia” lub „Nie stać mnie na tak zdrowe jedzenie”. To nie jest kwestia czasu ani pieniędzy. To są priorytety. Te priorytety nie są dobre ani złe, dobre ani złe. Jesteś tylko swoimi priorytetami. Więc nie wpadnij w pułapkę samooceny. Jest to pewny sposób, aby nie osiągnąć swojego celu, zanim jeszcze spróbujesz.

Przynajmniej teraz, po wykonaniu tego małego ćwiczenia, jesteś bardziej świadomy swoich priorytetów niż wcześniej. Jeśli powoduje to zmianę priorytetów, jest to ważny krok do zmiany zdrowego stylu życia. Pamiętaj, że jeśli możemy zmienić priorytety, nastąpi zachowanie. Nie wprowadzaj jednak żadnych zmian, dopóki nie wykonasz pozostałych kroków i nie zrozumiesz, o co chodzi w tym procesie.

Ludzie często mówią: „Mój problem nie jest priorytetem, to brak zaangażowania”. Jaka jest różnica? Nie wchodząc w semantykę, wracamy do prawdziwego pytania: czy spędzasz większość czasu na rzeczach, które są dla Ciebie najważniejsze? Jeśli wątpisz, że twoje zachowanie nie odzwierciedla twoich priorytetów, a zamiast tego czujesz, że po prostu brakuje ci zaangażowania, zadaj sobie pytanie, dlaczego uważasz, że jesteś bardziej zaangażowany w coś, co nie jest dla ciebie tak ważne. Czy to ma sens?

2. Uświadom sobie swoje systemy przekonań

Weź to pod uwagę, gdy będziesz bardziej świadomy swoich priorytetów. Priorytety jednostki są określone przez jej system przekonań, a ten system przekonań opiera się na przeszłych doświadczeniach i świadomych wyborach. Oto przykład. Od lat mówi się nam, że jedzenie jajek i masła podnosi poziom cholesterolu i prowadzi do chorób serca. Wierzyliśmy w to, ponieważ powiedzieli nam to nasi lekarze i media. Od momentu, w którym postanowiliśmy w to uwierzyć, zmieniliśmy nasze zachowanie i unikaliśmy jedzenia jajek i masła. Jednak obecnie mówi się nam, że cholesterol z jaj i masła z żywności ma niewielki lub żaden wpływ na cholesterol we krwi, zgodnie z aktualnymi dowodami naukowymi, i że większymi winowajcami podwyższonego cholesterolu we krwi są tłuszcze trans, rafinowany cukier i przetworzone węglowodany .

Pytanie o to, jakie studia lub stanowiska zajmujesz, niekoniecznie zależy od tego, które są właściwe. Ważne jest, które z nich są dla ciebie najbardziej sensowne - w które wierzysz. Jest to często najtrudniejsza koncepcja, ponieważ jest sprzeczna ze wszystkim, czego nas nauczono na temat żywienia i zdrowia. Nauczyliśmy się wierzyć, że istnieje właściwa i zła droga, a zasady te dotyczą wszystkich. Jestem pewien, że możesz sobie wyobrazić wiele przypadków, w których coś zrobiłeś, nawet jeśli wiesz, że to było złe.

Innym sposobem spojrzenia na to jest uświadomienie sobie, że przeszłość nie jest teraźniejszością ani przyszłością. Jeśli spojrzysz na źródła swoich przekonań lub zachowań, przekonasz się, że większość z nich istnieje dzięki doświadczeniu lub lekcji, której nauczyłeś się w przeszłości. Jeśli stwierdzisz, że to przekonanie lub zachowanie powstrzymuje cię dzisiaj, musisz zadać sobie pytanie, dlaczego nadal wierzysz lub działasz w ten sposób. To przekonanie lub zachowanie mogło ci dobrze służyć w poprzedniej sytuacji. Ale czy dzisiaj ci to dobrze służy? I czy uważasz, że będzie ci dobrze służyć w przyszłości?

Im bardziej jesteś świadomy tego, w co naprawdę wierzysz, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz podejmować decyzje i zachowywać się w sposób odpowiadający twoim zainteresowaniom. Jeśli chcesz zmienić swój styl życia, musisz być gotowy na zmianę swojego wizerunku.

3. Utwórz indywidualną strategię

Standaryzowane podejście „jeden rozmiar dla wszystkich” jest nieskuteczne, a nawet może być szkodliwe dla zdrowia. Wszyscy jesteśmy jednostkami i jako tacy różnią się zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Jako ludzie wszyscy jesteśmy wyjątkowi biochemicznie i fizjologicznie. Z tego właśnie powodu żadna dieta lub program ćwiczeń nie jest odpowiedni dla wszystkich. Gdyby istniał taki program, wszyscy byśmy tam byli i nie byłoby kilku zupełnie różnych podejść do listy bestsellerów New York Times co tydzień.

Twoim celem powinno być ustalenie, która metoda lub podejście działa najlepiej dla Ciebie, a nie to, co zadziałało dla kogoś innego. Zależy to od twojej indywidualności biochemicznej i fizjologicznej, a także od twojej zdolności i chęci zastosowania się do nowego programu treningowego lub nowego planu diety. Przekonałem się, że dana osoba nie dokona takiej zmiany stylu życia, dopóki nie poczuje się dobrze lub nie ma dla niej sensu. Największe na świecie instytucje - religie - opierają się na wierze. Jeśli praktykujesz określoną religię, wybrałeś tę religię, ponieważ miała ona dla ciebie największy sens w oparciu o wszystkie dostępne informacje lub dlatego, że czuła się w twoim sercu. James Allen powiedział: „Jak człowiek myśli w swoim sercu, taki właśnie powinien być”.

Jak faktycznie tworzysz indywidualną strategię, kiedy rozpoznajesz i rozpoznajesz potrzebę indywidualnej strategii? Zalecam znalezienie wykwalifikowanego specjalisty w dziedzinie odpowiedniej do celu. Jeśli chcesz skupić się na poprawie swoich nawyków żywieniowych, poszukaj certyfikowanego dietetyka. Jeśli chcesz rozpocząć lub zmienić program treningowy, poszukaj certyfikowanego trenera fitness. Jeśli potrzebujesz ogólnej zmiany stylu życia, możesz potrzebować trenera stylu życia lub skontaktować się z więcej niż jednym konsultantem. W każdym razie powinieneś zasięgnąć porady wyszkolonego specjalisty, który nie oferuje po prostu standardowego lub jednolitego podejścia. Potrzebujesz kogoś, kto weźmie pod uwagę Twoją historię medyczną i obecny styl życia, zanim opracujesz spersonalizowane podejście.

4. Wybierz swoje życzenie / motywację

Teraz, gdy wiemy, że prawdopodobnie nie podejmiesz żadnych działań naruszających twój system przekonań, co z tym zrobisz? Jeśli twój system przekonań nie daje oczekiwanych rezultatów, musisz zmienić swój system przekonań. To nie jest łatwe zadanie. Wymaga chęci i otwartości na zmiany. Nawet jeśli zwrócisz się o poradę do pracownika służby zdrowia, może to być ich zadanie, aby udzielić Ci wszystkich informacji i instrukcji potrzebnych do dokonania zmiany. Ostatecznie jednak Twoim obowiązkiem jest wdrożenie zmiany. Musisz mieć chęć zmiany.

Każdy, kto kiedykolwiek rzucił palenie, powie ci, że nie rzucił palenia, dopóki nie chciał rzucić palenia, dopóki nie chciał rzucić palenia. Nawet gdy przyznali, że palenie jest szkodliwe dla nich lub ich przyjaciół i bliskich, poprosili ich o rzucenie palenia, to nie wystarczyło. Musieli osiągnąć punkt, w którym pragnęli lepszego zdrowia dla siebie i akceptacji ze swoimi przyjaciółmi i bliskimi. Musieli chcieć tych rzeczy bardziej niż przyjemności z palenia. Ile chcesz zmienić? Co to dla Ciebie znaczy

Innym sposobem sformułowania tego pytania jest: „Jaki jest twój DLACZEGO?” Jeśli znasz swoje „dlaczego”, znasz swój cel i zawsze musisz skupić się na tym, kiedy jesteś rozkojarzony lub pozbawiony motywacji.

5. Wizualizuj swój sukces

Jednym ze skutecznych sposobów zapewnienia sukcesu jest wyobrażenie sobie dnia w życiu, w którym osiągniesz swój cel. Wyobraź sobie dzień w niedalekiej przyszłości, kiedy będziesz zdrowszy i szczęśliwszy, ponieważ zmieniłeś swój styl życia. Wyobraź sobie, że osiągnąłeś idealną wagę, nie wstydzisz się już swojego ciała ani nie osiągnąłeś pożądanego poziomu siły, energii i wytrzymałości. Uzyskaj jasny obraz swojej nowej codziennej rutyny. Wyobraź sobie, że to się teraz dzieje. Sprawdź się swoimi zmysłami. Jak to jest? Jak to pachnie Jak to wygląda i jak to brzmi? Ciesz się zdrowszym stylem życia - sukcesem. Czy było warte zobowiązania, które podjąłeś wobec siebie? Czy jesteś szczęśliwy? O to chodzi, prawda?

Liczne badania wykazały, że wizualizacja jest niezwykle skutecznym narzędziem stosowanym przez profesjonalnych sportowców, celebrytów, milionerów i ludzi sukcesu we wszystkich dziedzinach życia. Być może jest tak skuteczny, ponieważ wykorzystuje emocjonalny aspekt twojej determinacji. Może wizualizacja jest sposobem na wszczepienie twojego sukcesu w nieświadomości. Carl Jung powiedział, że nasza nieświadomość komunikuje się z naszą świadomością za pomocą obrazów lub obrazów, a nie słów. Po utworzeniu tego obrazu możesz zawsze do niego wrócić, jeśli chcesz lub chcesz go ponownie zobaczyć. Służy jako motywacja, inspiracja. Jeśli coś widzisz, możesz w to uwierzyć i osiągnąć to.

Znajdź więc spokojne miejsce, w którym nie będziesz się rozpraszać i zorientuj się o sukcesie. A potem żyj codziennie, jakbyś już odniósł sukces. To zmieni twoje nastawienie i zmieni twoje życie.

6. Podejmij decyzję - podejmij zobowiązanie

Prawdopodobnie najbardziej pomijanym i najtrudniejszym krokiem w dokonaniu zmiany jest decyzja o dokonaniu zmiany. Każdy ma moc do zmiany. Biorąc pod uwagę różnorodność okoliczności i sytuacji życiowych, w których się znajdujemy, niektórym ludziom trudniej jest się zmienić niż innym, ale wszyscy mamy moc do zmiany. Często różnica między kimś, kto odnosi sukces, a kimś, kto tego nie robi, polega na tym, że osoba sukcesu postanowiła odnieść sukces. Możesz mieć najlepsze intencje i dokonać wszystkich planów niezbędnych do zmiany, ale dopóki nie zdecydujesz się podjąć działania, te intencje i plany nigdy nie staną się niczym.

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji zmieniającej życie, jest to, że należy ją postrzegać jako zobowiązanie. Decyzja w języku takim jak „Myślę, że mogę to zrobić” lub „Spróbuję to zrobić” wcale nie jest decyzją. Tutaj myślisz o podjęciu decyzji. A jeśli zawsze uważałeś się za osobę „niezdecydowaną”, pamiętaj o tym, co omówiliśmy w kroku 2 - przeszłość nie jest teraźniejszością ani przyszłością. Jeśli chcesz zmienić swój styl życia, musisz zmienić swój wizerunek. Poważnie podchodź do siebie. Możesz wcześniej zrezygnować z tego, co chcesz, ale kiedy w końcu podejmiesz decyzję, w rzeczywistości musisz zdecydować, że osiągniesz swój cel i nic nie stanie na przeszkodzie. To kwestia wyboru.

Magia prawdziwego zaangażowania polega na tym, że po podjęciu decyzji osiągnięcie celu stanie się nagle znacznie bardziej prawdopodobne. Tego wszyscy chcemy i możemy to mieć, jeśli naprawdę tego chcemy. To kwestia wyboru.

Priorytety ... zaangażowanie ... świadomość twojego systemu przekonań ... zindywidualizowana strategia ... i chęć, aby wszystko było możliwe. Są to klucze do zdrowego stylu życia lub zmiany w tej sprawie. Po prostu podejmij decyzję i obserwuj, jak to się dzieje! Tego wszyscy chcemy i możemy to mieć, jeśli naprawdę tego chcemy. To kwestia wyboru.

- Michael A. Sallustio jest konsultantem stylu życia i współwłaścicielem Annapolis Lifestyle Center w Annapolis, Maryland. Michael jest również certyfikowany jako osobisty trener fitness, specjalista ćwiczeń medycznych i dietetyk.